Roślinne zamienniki mleka - ryżowe, sojowe, owsiane. Jak wybrać?
Wśród konsumentów coraz większą popularność zdobywają roślinne zamienniki mleka. Jego ryżowe, sojowe lub owsiane odpowiedniki znajdują zastosowanie w wielu domach, a ich cenne właściwości są doceniane przez dużą liczbę osób. Stanowią przy tym jedną z tańszych, zdrowszych i smacznych opcji, jednak warto pamiętać, by spożywać je rozważnie, ze względu na sporą ilość naturalnych cukrów, które mogą się w nich znajdować. Czym jednak dokładnie charakteryzuje się mleko ryżowe i podobne produkty – na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie oraz spożyciu?
Czym są napoje roślinne zastępujące nabiał?
Produkty pochodzenia roślinnego, które stanowią zamiennik mleka krowiego, wybierane są przez coraz więcej osób. Jedną z takich propozycji jest mleko ryżowe, w naszym sklepie dostępne są również inne napoje roślinne tego typu, w tym owsiane, sojowe, kokosowe i migdałowe. Zawierają ekologiczne i naturalne składniki, a neutralne rodzaje, takie jak wersje ryżowe, są bezpieczne dla osób dotkniętych alergiami czy celiakią. Warto zaznaczyć, że produkty te tylko potocznie nazywane są mlekiem ryżowym, owsianym czy sojowym. Ich konsystencja oraz wygląd jedynie przypominają wyrób mleczny, ale ostatecznie nim nie są, gdyż za mleko uznaje się produkty, które w składzie posiadają wydzielinę gruczołów mlecznych ssaków. Dlatego oficjalną i umieszczoną na kartonach tego produktu nazwą jest „napój ryżowy” i tym podobne.
Właściwości i skład
Napój ryżowy cechuje się naturalnie słodkim smakiem. Inne zamienniki mleka krowiego również posiadają charakterystyczne dla siebie właściwości smakowe i zapachowe. Ich konsystencja jest delikatna i bez problemu można je gotować. Stanowią bardzo dobrą alternatywę dla nabiału i świetnie jako dodatek do zup, sosów czy nawet koktajli. Z powodzeniem można też stosować napój ryżowy do kawy, idealnie sprawdzą się w niej również inne produkty. Szczególną popularnością w takiej odsłonie cieszą się zwłaszcza te owsiane i migdałowe. Polecamy jednak osobiście sprawdzić, który z dostępnych w naszej ofercie produktów będzie najlepiej odpowiadał indywidualnym preferencjom. W wymienionych zamiennikach mleka znaleźć można wiele wartościowych składników oraz witamin z grupy B. Są one również źródłem błonnika, selenu oraz manganu. Bogate w węglowodany, nie posiadają cholesterolu ani laktozy. Często są również wzbogacane wapniem i witaminą D. Wytwarza się je z najwyższej jakości ekologicznego ryżu, soi, migdałów czy kokosa, a głównymi dodatkami przy produkcji są woda, olej oraz sól.
Dla kogo napoje roślinne będą odpowiednie?
Napoje ryżowe, sojowe i inne alternatywy beznabiałowe polecane są najczęściej wegetarianom oraz weganom, gdyż nie posiadają składników pochodzenia zwierzęcego i są całkowicie naturalne. Ponadto mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy. To bezpieczne produkty dla wszystkich, którzy cierpią na zaburzenia gospodarki lipidowej, a wersje bezglutenowe sprawdzą się także dla osób zmagających się z celiakią. Mleko ryżowe dla alergika będzie stanowić idealny dodatek do codziennych potraw, sojowe okaże się natomiast uniwersalnym zamiennikiem dla wegan. W przypadku tego pierwszego należy jednak zachować ostrożność, gdyż produkt ten nie jest polecany kobietom w ciąży oraz dzieciom, gdyż może znajdować się w nim arsen, który nie powinien w nadmiarze występować w diecie osób należących do tych grup.
Czy warto wzbogacić swoją dietę o napoje roślinne?
Zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza czy dietetyka, warto włączyć napój ryżowy lub wybrany inny zamiennik mleka krowiego do swojej diety. Ich zaletą są zawarte w nich składniki odżywcze, które mogą stanowić pomoc lub wsparcie przy wielu dolegliwościach. Spożywanie tego typu produktów utrzyma ich odpowiedni poziom w organizmie lub uzupełni niedobory w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą. To właśnie roślinne wyroby stanowią naturalne źródło minerałów takich jak cynk, magnez, mangan czy selen, a te mogą mieć wpływ na pracę układu nerwowego oraz kostnego. Zawarty w napojach potas może natomiast obniżać ciśnienie, a antyoksydanty odpowiedzą za uszczelnianie naczyń krwionośnych. Mleko ryżowe, sojowe, migdałowe i kokosowe zawiera również witaminy z grupy B, które wpływają na kondycję skóry, włosów czy wątroby, a także na obniżenie cholesterolu we krwi. Powyższe składniki poprzez swoje właściwości mogą stanowić odpowiednie uzupełnienie codziennej diety.
Jak dobrać odpowiedni produkt?
Przy zakupie tego rodzaju produktów warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Na początku najlepiej zwrócić uwagę na skład. Najbardziej pożądany będzie ten, w którym znajdują się jedynie ryż, olej, sól oraz woda. Najlepiej wybierać mleko ryżowe lub inne wersje napoju bez cukru oraz wszelkich aromatów, stabilizatorów i emulgatorów. Im bardziej naturalne składniki, tym lepiej. Wszystkie wymienione w tekście zamienniki mleka krowiego można kupić w naszym sklepie stacjonarnym i internetowym. Dostępne opcje bezglutenowe sprawiają, że z oferty korzystać mogą nie tylko osoby chcące ograniczyć lub wyeliminować ze swojej diety produkty odzwierzęce, ale także klienci z celiakią i dolegliwościami układu trawiennego.
W codziennej diecie napój roślinny może stanowić idealny zamiennik wyrobów odzwierzęcych. Naturalny skład, bogactwo witamin oraz cennych składników będą sprawdzonym uzupełnieniem codziennej diety. Jest to idealna propozycja również dla alergików, osób z nietolerancją laktozy oraz glutenu, a także dla wszystkich wegetarian oraz wegan. Napoje roślinne posiadają wiele naturalnych cukrów, dlatego warto spożywać je w odpowiednich ilościach. W kuchni będą stanowić doskonały dodatek do potraw czy napojów, a ich rosnąca dostępność pozwoli każdemu choć raz spróbować ich wyjątkowego smaku.